Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| AC adapter included | Yes |
|---|---|
| Accelerometer | Yes |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio formats supported | 3GA,AAC,AMR,AWB,FLAC,IMY,MID,MIDI,MP3,MP4,MXMF,OGA,OGG,OTA,RTTTL,RTX,WAV,WMA,XMF |
| Battery capacity | 4000 mAh |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Built-in flash | No |
| Built-in microphone | Yes |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash),MicroSDHC,MicroSDXC |
| Continuous audio playback time | 100 h |
| Continuous video playback time | 9 h |
| Depth | 8.7 mm |
| Device type | Mini tablet |
| Display Diagonal | 17.8 cm (7") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1280 x 800 pixels |
| Display technology | TFT |
| Yes | |
| Form Factor | Slate |
| Front camera | Yes |
| Glonass | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Height | 186.9 mm |
| Image formats supported | BMP,JPG,PNG |
| Internal memory | 1.5 GB |
| Internal storage capacity | 8 GB |
| LED backlight | Yes |
| Manual | Yes |
| Maximum memory card size | 200 GB |
| Maximum video resolution | 1280 x 720 pixels |
| Operating system installed | Android |
| Operating system version | 5.0 |
| Position location | Yes |
| Processor cores | 4 |
| Processor frequency | 1.3 GHz |
| Quick start guide | Yes |
| Rear camera | Yes |
| Rear camera type | Single camera |
| Storage media | Flash |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Video capturing speed | 30 fps |
| Video formats supported | 3GP,ASF,AVI,FLV,M4V,MKV,MP4,WEBM,WMV |
| Video recording | Yes |
| Video recording modes | 720p |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 283 g |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 108.8 mm |
