Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| 2G standards | GSM |
|---|---|
| 3G bands supported | 850,900,1900,2100 MHz |
| 3G standards | HSPA+,UMTS |
| 4g standard | LTE |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Audio formats supported | 3GA,AAC,AMR,AWB,FLAC,IMY,M4A,MID,MIDI,MP3,MXMF,OGA,OGG,OTA,RTTTL,RTX,WAV,WMA,XMF |
| Auto Focus | Yes |
| Battery capacity | 5870 mAh |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Built-in microphone | Yes |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Continuous audio playback time | 8 h |
| Coprocessor | Yes |
| Coprocessor frequency | 1.4 GHz |
| Depth | 5.6 mm |
| Device type | Full-size tablet |
| Display Diagonal | 24.6 cm (9.7") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 2048 x 1536 pixels |
| Display technology | Super AMOLED |
| Yes | |
| Electronic compass | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Form Factor | Slate |
| Front camera | Yes |
| Geotagging | Yes |
| Glonass | Yes |
| Google applications | Gmail,Google Maps,Google Play,Google Talk,Google+ |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone out | Yes |
| Height | 237.3 mm |
| Internal memory | 3 GB |
| Internal storage capacity | 32 GB |
| Keyboard included | No |
| LED backlight | Yes |
| Manual | Yes |
| Maximum memory card size | 128 GB |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Mobile network connection | Yes |
| Mobile network generation | 4G |
| Operating system installed | Android |
| Operating system version | 6.0 |
| Orientation sensor | Yes |
| Position location | Yes |
| Processor family | Qualcomm Snapdragon |
| Processor frequency | 1.8 GHz |
| Processor model | MSM8976 |
| Proximity sensor | Yes |
| Rear camera | Yes |
| Rear camera type | Single camera |
| Standby time | 103 h |
| Storage media | Flash |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Video call | Yes |
| Video capturing speed | 30 fps |
| Video formats supported | 3G2,3GP,ASF,FLV,M4V,MKV,MP4,WEBM,WMV |
| Video recording | Yes |
| Voice call | Yes |
| Weight | 392 g |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 169 mm |
