Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| Bays | 8 Bay |
|---|---|
| Cables included | 2 x network cable |
| Compliant Standards | DLNA CERTIFIED, UPnP |
| Compression format | MJPEG, H.264 |
| Cooling | Fan |
| CPU Cores | Quad Core |
| CPU Model | AL-314 |
| CPU Speed | 1.7 GHz |
| CPU Type | Annapurna Labs Alpine |
| Data Link Protocol | 10Mb LAN, 100Mb LAN, GigE, 10 GigE |
| Device type | NAS server |
| Dimensions | 340 x 157 x 233 (WxHxD mm) |
| DOM Module | No |
| Drive Form Factor Support | 8 x 2.5"/3.5" |
| Expansion bays | 8 (total) / 8 (free) x hot-swap - 2.5" / 3.5" |
| External Connectivity | 2 x eSATA 2 x USB 3.0 |
| Host connectivity | Gigabit Ethernet / 10 Gigabit Ethernet |
| Humidity range operating | 5 - 95% |
| Image Resolution | 1280x720, 1920x1080, 2048x1536, 2591x1944 |
| Interface type | SATA 6Gb/s |
| Internal Flash Memory | No |
| LAN Type | 10/100/1000 |
| Max supported capacity | 80 TB |
| Max Supported Qty | 1 |
| NAS Form Factor | Desktop |
| OS Required | Microsoft Windows 7 or later, Apple MacOS X 10.10 or later |
| Power Device | Internal power supply |
| Processors installed | 1 x Annapurna Labs Alpine AL-314 1.7 GHz |
| RAID Level | RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 6, RAID 10, JBOD |
| RAM Memory | 4 GB (installed) / 8 GB (supported) - DDR3L |
| RAM Memory Included | 4GB |
| RAM Memory Type | DDR3L |
| Remote Management Protocol | SNMP, Telnet, SSH |
| Specification | No |
| Storage operating system | Synology DiskStation Manager |
| Total storage capacity | 0 GB |
| Total Storage Included | N/A |
| Type | RAID |
| Voltage required | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight | 5.31 kg |
