Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
1212.68 GBP
1279.99 EUR
02-04-2026 22:32:59
1229.17 GBP
1279.99 EUR
03-04-2026 05:34:57
1279.99 GBP
1279.99 EUR
03-04-2026 03:24:36
| Bays | 12 Bay |
|---|---|
| Cables included | 1 x InfiniBand cable |
| Compliant Standards | FCC Class A certified, RoHS, BSMI Class A |
| Cooling | Fan |
| Device type | Storage enclosure |
| Dimensions | 88 x 430.5 x 644 (WxHxD mm) |
| DOM Module | No |
| Drive Form Factor Support | 12 x 2.5"/3.5" |
| Drive Interface Support | 12 x SAS/SATA III - 6Gb/s |
| Enclosure Type | Rackmount |
| Environmental | , Operating Temperature 5 to 35°C |
| Expansion bays | 12 (total) / 12 (free) x hot-swap - 2.5" / 3.5" shared |
| Hard disk | 0GB (0 x 0GB) |
| Harmonized System HS code | 84717020 |
| Humidity range operating | 5 - 95% |
| Internal Flash Memory | No |
| LAN Type | N/A |
| Maximum storage capacity | 120 TB |
| Maximum supported storage capacity | 176160768 MB |
| NAS Form Factor | 2U Rackmount |
| Power Device | Internal power supply |
| Power supply unit PSU capacity | 500 W |
| Storage drive size | 3.5" |
| Supported drives | SATA-600 |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Type | No HDD |
| Voltage required | AC 120/230 V - 50/60 Hz |
| Voltage/Power/Frequency | 100 to 240V AC / 68.6W / 50 to 60Hz |
| Weight | 12.7 kg |
