Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
172.33 GBP
172.33 GBP
21-03-2026 20:41:15
| 10g support | No |
|---|---|
| AC adapter included | Yes |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Authentication | MAC-based authentication,Port-based authentication |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Auto-negotiation | Yes |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 28 |
| Broadcast storm control | Yes |
| Cable types supported | Cat3,Cat4,Cat5,Cat5e |
| Cables included | AC |
| Case colour | Black |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Combo SFP ports quantity | 2 |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8, MAC OS, NetWare, UNIX, Linux |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T,100BASE-TX,1000BASE-T |
| Depth | 22.0 cm |
| DHCP features | DHCPv6 client,DHCP server,DHCP client |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Form factor | Network Switch |
| Form Factor | 1U |
| Height | 4.4 cm |
| IGMP snooping | Yes |
| Jumbo frames | 9216 |
| Jumbo frames support | Yes |
| LAN Ports Speed | 10/100 |
| LED indicators | LAN,PoE,Power,WLAN |
| Link aggregation | Yes |
| Loop protection | Yes |
| MAC address table | 8000 entries |
| Management protocols | SNMP v1/v2c/v3, RMON, SNTP, TFTP |
| Maximum power consumption | 222.15 W |
| MIB support | RFC1213, RFC2233, RFC1643, RFC1493, RFC2674, RFC2819, RFC2021, RFC2925 |
| Multicast support | Yes |
| Number of queues | 4 |
| Operating humidity | 10 to 90 % |
| Package type | Box |
| Port mirroring | Yes |
| Ports Providing PoE | 24 x Fast Ethernet 10/100 |
| Power supply included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Rack mount kit | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Spanning Tree Protocol | Yes |
| SSH/SSL support | Yes |
| Switch type | Managed |
| Switching capacity | 12.8 Gbit/s |
| Throughput | 9.5 Mpps |
| Total Network Ports | 4 x 10/100/1000 (Gigabit) RJ-45 2 x 100/1000 (Gigabit) SFP |
| Virtual LAN features | Voice VLAN,Tagged VLAN,Protocol-based VLAN,MAC address-based VLAN |
| VLAN support | Yes |
| VLANs | Supports up to 512 VLANs simultaneously (out of 4K VLAN IDs) |
| Warranty | 5 Years. |
| Web-based management | Yes |
| Width | 44.0 cm |
