Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
187.99 GBP
195.80 EUR
31-03-2026 22:46:46
191.05 GBP
195.80 EUR
01-04-2026 02:39:35
193.99 GBP
195.80 EUR
31-03-2026 22:32:46
195.80 GBP
195.80 EUR
31-03-2026 19:51:03
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
|---|---|
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Cable types supported | Cat5,Cat5e |
| Cables included | AC |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8, MAC OS, NetWare, UNIX, Linux |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T,100BASE-TX,1000BASE-T |
| Form factor | 1U |
| Gigabit Ethernet copper ports quantity | 4 |
| Management protocols | SNMP v1/v2c/v3, RMON, SNTP, TFTP |
| Operating relative humidity | 10 - 90 % |
| Power consumption | 222.15 W |
| RJ-45 ethernet ports type | 100 ) |
| Security algorithms | SSH,SSH-2,SSL/TLS |
| Storage relative humidity | 5 - 90 % |
| Storage temperature | -40 - 70 C |
| Switch type | Managed |
| VLANs | 512 |
