Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
69.99 GBP
69.99 EUR
01-04-2026 17:47:26
| 2G standards | EDGE,GPRS,GSM |
|---|---|
| 3G | Yes |
| 3G standards | HSPA+,UMTS |
| 4G | Yes |
| 4g standard | LTE |
| AC adapter included | Yes |
| Antenna type | Internal & external |
| Antennas quantity | 4 |
| Bandwidth (first) | 2.4 GHz |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Data network | 2G,3G,4G,EDGE,GPRS,GSM,HSPA,HSPA+,LTE,UMTS |
| DC-in jack | Yes |
| Depth | 141 mm |
| DHCP Client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Dual-band | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet WAN | Yes |
| Firewall | Yes |
| Firewall security | SPI |
| Height | 33.6 mm |
| IP address filtering | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| MAC address filtering | Yes |
| Mac operating systems supported | macOS |
| Mobile network connection | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n,IEEE 802.3,IEEE 802.3u |
| On/off switch | Yes |
| Output current | 1 A |
| Output voltage | 12 V |
| Port forwarding | Yes |
| Power source type | DC |
| Product Type | Tabletop router |
| Quick start guide | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Reset button | No |
| Security algorithms | 64-bit WEP,128-bit WEP,WPA,WPA-PSK,WPA2,WPA2-PSK |
| SIM Card Slot | Yes |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| USB port | No |
| VPN Support | PPTP, L2TP, IPSec |
| Web-based management | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 202 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 10,Windows 7,Windows 8,Windows 8.1,Windows 98SE,Windows NT,Windows Vista,Windows XP |
| WLAN data transfer rates supported | 11,54,300 Mbit/s |
| XDSL connection | No |
