Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
40.04 GBP
46.44 EUR
01-04-2026 02:39:29
44.49 GBP
46.44 EUR
31-03-2026 22:46:40
45.14 GBP
46.44 EUR
31-03-2026 19:43:41
45.99 GBP
46.44 EUR
31-03-2026 22:32:43
46.44 GBP
46.44 EUR
31-03-2026 19:52:12
| 3G | No |
|---|---|
| 4G | No |
| A | a |
| Ac | ac |
| AC adapter included | Yes |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Antenna | 4x External |
| Bands | Dual Band |
| Buttons | 1 x Power Button 1 x Reset Button 1 x WPS Button |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Case colour | White |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Compatible Internet Connections | Cable-based Modems Existing WiFi Network |
| Data transfer rates | Up to 1167 Mbps |
| DC input voltage | 9.0 V DC |
| DC-in jack | Yes |
| Depth | 144 mm |
| Device type | Router |
| Dhcp | ServerDHCP Client ListAddress Reservation |
| DHCP Client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Dimensions | 182.95 x 32.1 x 123.5 mm (WxHxD) |
| DSL WAN | No |
| Dynamic DNS | DynDnsNO-IPComexe |
| Encryption | 64/128-bit WEP WPA-PSK WPA2-PSK |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet WAN | Yes |
| Firewall | No |
| Firewall security | DoS, SPI Firewall IP Address Filter / MAC Address Filter / Domain Filter IP and MAC Address Binding |
| Form factor | Wireless Device - Desktop |
| Form-Factor | Desktop |
| Frequency | 2.4 GHz 5 GHz |
| Frequency band | 2.4 and 5.0 GHz |
| G | g |
| Height | 35 mm |
| Housing material | Plastic |
| IP address filtering | Yes |
| LED indicators | 1 x 2.4 GHz Wi-Fi LED 1 x 5 GHz Wi-Fi LED 1 x Internet LED 1 x Power LED |
| Linux operating systems supported | Yes |
| MAC address filtering | Yes |
| Mac compatibility | Yes |
| Mac operating systems supported | macOS |
| Management | Access ControlLocal ManagementRemote Management |
| Maximum power consumption | Unknown W |
| Network Ports | 4 x RJ45 10/100 (Fast Ethernet) BaseT for LAN 1 x RJ45 10/100 (Fast Ethernet) BaseT for WAN |
| Networking standards | IEEE 802.11a,IEEE 802.11ac,IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| On/off switch | Yes |
| Operating humidity | 10 to 90 % |
| OS Support | Linux Mac OS UNIX Windows 10 Windows 2000 Windows 7 Windows 8 Windows 8.1 Windows Vista Windows XP |
| Other Connectors | N/A |
| Output current | 0.85 A |
| Output voltage | 9 V |
| Package type | Box |
| Port forwarding | Yes |
| Product Type | Tabletop router |
| Quick installation guide | Yes |
| Reset button | Yes |
| RF Network Standard | 802.11a/b/g/n/ac |
| Router type | Wireless AC |
| Security | Guest Network, Access Control, Parental Controls, Encryptions for Secure Network |
| Security algorithms | 64-bit WEP,128-bit WEP,WPA,WPA-PSK,WPA2,WPA2-PSK |
| Security Protocols | WEP (128 bit) WEP (64 bit) WPA WPA-PSK WPA2 WPA2-PSK |
| SIM Card Slot | No |
| System requirements | Microsoft Windows 10/8.1/8/7/Vista/XP/2000/NT/98SE, MAC OS, NetWare, UNIX or Linux |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Total WAN Connections | 1 |
| Transmit power | 20 dB |
| USB port | No |
| VPN Support | IPSec Pass-Through L2TP Pass-Through PPTP Pass-Through |
| Wall mountable | Yes |
| Warranty | Three years. |
| Web-based management | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n),Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Width | 230 mm |
| Wired Protocols | IPv4 IPv6 |
| Wireless functions | Enable/Disable Wireless RadioWDS BridgeWMM, Wireless Statistics |
| Wireless Network | Yes |
| Wireless Speed | 1167 (300+867) Mbps |
| Wireless standards | IEEE 802.11ac/n/a 5GHzIEEE 802.11b/g/n 2.4GHz |
| WPS Support | Yes |
