Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
29.99 GBP
60.99 GBP
13-12-2025 05:25:29
40.76 GBP
60.99 GBP
24-10-2024 00:37:18
46.71 GBP
60.99 GBP
20-06-2025 15:50:34
46.72 GBP
60.99 GBP
21-07-2024 03:14:17
46.99 GBP
60.99 GBP
13-11-2025 11:58:01
56.21 GBP
60.99 GBP
03-08-2024 03:59:20
60.99 GBP
60.99 GBP
31-03-2025 08:02:29
| Antenna | Dual External Antenna |
|---|---|
| Antenna type | External |
| Antennas quantity | 2 |
| Bands | Dual Band |
| Certification | CE, FCC |
| Connectivity technology | Wireless |
| Data transfer speed | 867 / 400 Mbps |
| Depth | 115.2 mm |
| Dimensions | 120.8 x 98.2 x 21.5 mm |
| Dual band | Yes |
| Flow control | 802.3x |
| Frequency | 2.4GHz/5GHz |
| Height | 21.5 mm |
| Host interface | PCI Express |
| Interface | PCI-E 2.0 (x1) |
| Internal | Yes |
| LED | "10 Gbps Link/Act, 5 / 2.5 / 1 Gbps and 100 Mbps Link/Act" |
| Management | Wireless configurationconnection managementconnection profile setup |
| Max data transfer rate | 867 Mbps |
| Modulation | 16-QAM,64-QAM,256-QAM,CCK,DBPSK,DQPSK,OFDM |
| Networking standards | IEEE 802.11a,IEEE 802.11ac,IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Recommended usage | PC |
| Refresh rate | 60Hz 2Ms Response Time |
| Removable antenna | Yes |
| RoHS compliance | Yes |
| Security | 802.1x WEP WPA-PSK WPA-PSK2 |
| Security algorithms | 64-bit WEP,128-bit WEP,802.1x RADIUS,WPA-PSK,WPA2-PSK |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 120.8 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 10,Windows 7,Windows 8,Windows 8.1 |
| Wireless modes | Ad-Hoc / Infrastructure mode |
