Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
148.99 GBP
148.99
24-02-2026 23:46:11
| 3G | No |
|---|---|
| 4G | No |
| A | a |
| Ac | ac |
| AC adapter included | Yes |
| ADSL2+ | Yes |
| Antenna | 4 |
| Antenna connector type | RP-SMA |
| Bands | Dual Band |
| Built-in processor | Yes |
| Buttons | 1 x LED On/Off Button 1 x Power Button 1 x Reset Button 1 x Wireless On/Off Button 1 x WPS Button |
| Cables included | LAN (RJ-45),Phone (RJ-11) |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Case colour | Black |
| Certification | CE, RCM, RoHS |
| Compatible Internet Connections | ADSL ADSL 2 ADSL 2+ |
| DC input voltage | 12 V DC |
| DC-in jack | Yes |
| Depth | 197.8 mm |
| DHCP Client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| DSL WAN | Yes |
| Encryption | 64/128-bit WEP WPA-PSK WPA2-PSK |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet WAN | Yes |
| Firewall | No |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Form factor | Wireless Device - Desktop |
| Frequency | 2.4 GHz 5 GHz |
| G | g |
| Height | 37.3 mm |
| IP address filtering | Yes |
| LED indicators | DSL,Link,Power,USB,WAN,WLAN,WPS |
| Linux operating systems supported | Yes |
| MAC address filtering | Yes |
| Mac compatibility | Yes |
| Mac operating systems supported | macOS |
| Manual | Yes |
| Maximum power consumption | - W |
| Modulation | 1024-QAM |
| Networking standards | IEEE 802.3,IEEE 802.3ab,IEEE 802.3u |
| On/off switch | Yes |
| Operating humidity | 10 to |
| Other Connectors | 1 x RJ-11 2 x USB 3.0 |
| Output current | 3.3 A |
| Package type | Box |
| Port forwarding | Yes |
| Processor cores | 2 |
| Processor speed | 1000 MHz |
| Processor type | Dual Core Processor |
| Product Type | Tabletop router |
| Quick start guide | Yes |
| Reset button | Yes |
| RF Network Standard | 802.11a/b/g/n/ac |
| Security algorithms | 64-bit WEP,128-bit WEP,WPA,WPA-PSK,WPA2,WPA2-PSK |
| Security Protocols | WEP (128 bit) WEP (64 bit) WPA WPA-PSK WPA-PSK2 WPA2 |
| SIM Card Slot | No |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Total LAN Connections | 3 |
| Total WAN Connections | 1 |
| USB port | Yes |
| VPN Support | OpenVPN, PPTP VPN, IPSec VPN |
| Web-based management | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 263.8 mm |
| Wired Protocols | IEEE 802.3 IEEE 802.3u |
| Wireless Network | Yes |
| Wireless Speed | N/A |
| Wireless standards | IEEE 802.11ac/n/a 5GHzIEEE 802.11b/g/n 2.4GHz |
