Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
109.99 GBP
109.99 GBP
| AC adapter included | Yes |
|---|---|
| ADSL2+ | Yes |
| Antenna | 3 x Dual Band |
| Antenna connector type | RP-SMA |
| Antenna type | External |
| Buttons | 1 x LED On/Off Button 1 x Power Button 1 x Reset Button 1 x Wireless On/Off Button 1 x WPS Button |
| Cables included | DSL,LAN (RJ-45),Phone (RJ-11) |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Certification | CE, RCM, RoHS |
| Compatible Internet Connections | ADSL ADSL 2 ADSL 2+ VDSL 2 |
| Data link protocols | IPv4, IPv6 |
| DC-in jack | Yes |
| Depth | 181 mm |
| Device type | VDSL2/ADSL2 Gigabit Wi-Fi Modem Router |
| DHCP Client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Dimensions | 216 x 36.8 x 164 mm (WxHxD) |
| DSL WAN | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet WAN | Yes |
| Firewall | Yes |
| Form-Factor | Desktop |
| Frequency | 2.4 GHz 5 GHz |
| Height | 90 mm |
| Input current | 3.3 A |
| Input voltage | 12 V |
| IP address filtering | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| MAC address filtering | Yes |
| Mac operating systems supported | macOS |
| Management | Web-based GUI configuration. |
| Management protocols | SSL for TR-069, SNMP v1/2c |
| Maximum power consumption | . W |
| Minimum system requirements | Internet Explorer 11, Firefox 12.0, Chrome 20.0, Safari 4.0 Cable / DSL Modem |
| Mobile network connection | Yes |
| On/off switch | Yes |
| OS Support | Mac OS Windows 10 Windows 2000 Windows 7 Windows 8 Windows 8.1 Windows Vista Windows XP |
| Other Connectors | 2 x USB 3.0 |
| Output current | 2.5 A |
| Power source type | AC |
| Product Type | Tabletop router |
| Quick installation guide | Yes |
| Rack mounting | No |
| Reset button | Yes |
| RF Network Standard | 802.11a/b/g/n/ac |
| Security algorithms | 128-bit WEP,64-bit WEP,WPA,WPA-PSK,WPA2,WPA2-PSK |
| SIM Card Slot | No |
| Specification | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Total LAN Connections | 1 |
| USB port | Yes |
| VPN Support | IPSec Pass-Through L2TP Pass-Through PPTP Pass-Through |
| Wall mountable | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wired Protocols | IEEE 802.3 IEEE 802.3u |
| Wireless Band | Dual Band |
| Wireless Network | Yes |
| Wireless Protocols | IEEE 802.11a IEEE 802.11ac IEEE 802.11b IEEE 802.11g IEEE 802.11n |
| Wireless Speed | 1300+600 Mbps |
| WLAN data transfer rates supported | 600,1300 Mbit/s |
| XDSL connection | Yes |
