Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
89.00 GBP
90.99 GBP
15-05-2026 16:03:26
90.99 GBP
90.99 GBP
15-05-2026 18:34:47
| Advanced functions | See Overview |
|---|---|
| Colour | White |
| Connectors | 4 x RJ45 - 10/100/1000 2 x UK Power Plug |
| Current | 16 A |
| Depth | 72 mm |
| Dimensions | 131 x 42 x 72 (WxHxD) |
| Environmental | , Humidity 10 to 90% Operating Temperature 0 to 40°C |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Harmonized System HS code | 85171800 |
| Height | 42 mm |
| LAN Type | 10/100/1000 Powerline Network |
| LED | Power, Powerline, Ethernet |
| LED indicators | Power |
| Mac compatibility | Yes |
| Mac Compatibility | Yes |
| Maximum data transfer rate | 1300 Mbit/s |
| Maximum operating distance | 300 m |
| Maximum power consumption | 5.53w W |
| MIMO | Yes |
| Mimo type | Multi User MIMO |
| Modulation | OFDM |
| Networking standards | IEEE 1901,IEEE 802.3,IEEE 802.3ab,IEEE 802.3u |
| Operating relative humidity | 10 - 90% |
| Plug and play | Yes |
| Power adaptor type | EU/UK/AU |
| Power consumption | 5.32 W |
| Power consumption (StandBy) | 1.36 W |
| Protocols Supported | HomePlug AV2, HomePlug AV |
| RoHS compliance | Yes |
| Security | 128-bit AES |
| Standards | CE, RoHS |
| Standards and protocols | HomePlug AV2, HomePlug AV, IEEE 1901, IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3ab |
| Storage relative humidity | 5 - 90% |
| Width | 131 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 2000,Windows XP |
