Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
69.69 GBP
82.99 EUR
23-03-2026 14:24:17
70.16 GBP
82.99 EUR
12-05-2026 17:31:58
74.49 GBP
82.99 EUR
12-05-2026 03:17:24
74.99 GBP
82.99 EUR
01-05-2026 07:19:38
80.42 GBP
82.99 EUR
07-05-2026 09:57:26
82.99 GBP
82.99 EUR
02-10-2025 00:21:16
| 5 ghz | Yes |
|---|---|
| Antenna gain level maximum | 3.6 dBi |
| Antenna type | Internal |
| Cabling technology | 1000 Base |
| Certification | CE, RoHS |
| Colour | White |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8, Windows10 |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Frequency | 2.4GHz: 300 Mbps5GHz: 867 Mbps |
| Harmonized System HS code | 85176990 |
| Interfaces | Uplink: 1 x 10/100/1000 Mbps Ethernet PortDownlink: 1 x 10/100/1000 Mbps Ethernet Port |
| LAN Ports Speed | 10/100/1000 |
| Mimo type | Multi User MIMO |
| Networking standards | IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| Operating relative humidity | 10 - 90 % |
| Operating temperature | 0 - 40 °C |
| Package type | Retail |
| Placement | Wall |
| Power consumption | 7 W |
| Power supply | 802.3af/802.3at PoE |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, 152-bit WEP, SNMP, SNMPv2, WPA, WPA-PSK, WPA2-Enterprise, WPA2-PSK |
| Storage relative humidity | 5 - 90 % |
| Storage temperature | -40 - 70 °C |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) |
