Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
22.18 GBP
32.58 GBP
30-04-2026 23:29:34
32.58 GBP
32.58 GBP
04-09-2025 07:32:42
| AC adapter included | Yes |
|---|---|
| Colour | Black |
| Connectivity technology | Wired |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Duplex system | Full, Half |
| Enclosure Type | External |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Fiber optic connector | SC |
| Harmonized System HS code | 85176990 |
| Input current | 0.6 A |
| Networking standards | IEEE 802.3ab, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Operating relative humidity | 10 - 90 % |
| Package type | Retail |
| Ports | 1 x Gigabit SC Fiber Port1 x 10/100/1000 Mbps RJ45 Port (Auto MDI/MDIX) |
| Power supply | External Power Adapter: 5 V/0.6 A |
| Storage relative humidity | 5 - 90 % |
| Storage temperature | -40 - 70 °C |
| Transmission distance | 2km |
| Type | WDM Media Converter |
| Warranty | Limited Lifetime |
