Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
21.99 GBP
26.38 GBP
23-11-2025 12:20:44
22.54 GBP
26.38 GBP
25-11-2025 01:35:28
26.38 GBP
26.38 GBP
29-10-2025 16:03:20
| Auto-negotiation | Yes |
|---|---|
| Colour | Black |
| Connectivity technology | Wired |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Duplex system | Full, Half |
| Enclosure Type | External |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Fiber optic connector | SC |
| Harmonized System HS code | 85176990 |
| Input current | 0.6 A |
| Networking standards | IEEE 802.3ab, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Operating relative humidity | 10 - 90% |
| Operating temperature | 0 - 50 °C |
| Output voltage | 5 V |
| Package type | Retail |
| Ports | 1 x Gigabit SC Fiber Port1 x 10/100/1000 Mbps RJ45 Port (Auto MDI/MDIX) |
| Power supply | External Power Adapter: 5 V/0.6 A |
| Storage relative humidity | 5 - 90% |
| Storage temperature | -40 - 70 °C |
| Transmission distance | 2km |
| Type | WDM Media Converter |
