Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
83.99 GBP
83.99 EUR
01-04-2026 17:47:17
| AC input frequency | 50 Hz |
|---|---|
| AC input voltage | 220 V |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Certification | CE |
| Colour | White |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T,100BASE-TX,1000BASE-T |
| Depth | 72 mm |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Height | 42 mm |
| LED indicators | LAN,PLC,Power |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac compatibility | Yes |
| Mac operating systems supported | macOS |
| Maximum data transfer rate | 1300 Mbit/s |
| Maximum operating distance | 300 m |
| Modulation | OFDM |
| Networking standards | IEEE 802.3,IEEE 802.3ab,IEEE 802.3u |
| Operating relative humidity | 10 - 90 |
| Operating temperature | 0 - 40 |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption | 6 |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Powerline standard | HomePlug AV2 |
| Quick installation guide | Yes |
| RoHS compliance | Yes |
| Security algorithms | 128-bit AES |
| Storage relative humidity | 5 - 90 |
| Storage temperature | -40 - 70 |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Width | 131 mm |
| Wifi integrated | No |
| Windows operating systems supported | Windows 2000,Windows 7,Windows 8,Windows 8.1,Windows XP |
