Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
-76% Used Product
Sponsored TP-Link M7000 4G LTE Mobile Wi-Fi Hotspot Modem Portable Travel Router
14.00 GBP
58.21 EUR
29-04-2026 11:56:46
32.99 GBP
58.21 EUR
29-04-2026 11:56:45
58.21 GBP
58.21 EUR
29-04-2026 06:25:22
| 3G standards | HSPA,HSPA+,UMTS |
|---|---|
| 4g standard | LTE-FDD |
| Antenna type | internal |
| Bands | Single Band |
| Colour | Black |
| Depth | 56.6 mm |
| Dhcp | Server, Client, DHCP Client List |
| DHCP client | Y |
| DSL WAN | N |
| Height | 19.7 mm |
| Management | tpMiFi App |
| Manufacturer | TP-LINK |
| Maximum WLAN data transfer rate | 300 Mbit/s |
| Package weight | 150 g |
| RF Network Standard | 802.11b/g/n |
| Transmit power | 20 dBmW |
| Warranty | 1 Year |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 94 mm |
| WiFi Type | Wi-Fi 4 |
| Windows operating systems supported | Windows 10,Windows 7,Windows 8,Windows Vista,Windows XP |
| Wireless Network | Yes |
