Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| AC adapter included | Yes |
|---|---|
| AC input voltage | 9 V |
| Built-in microphone | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Certification | FCC |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Day/night mode | Yes |
| Depth | 69 mm |
| Digital zoom | 4x |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Fixed focal length | 3.85 mm |
| Focus adjustment | 2.8 |
| Form Factor | Cube |
| Frame Rate | 30 fps |
| Height | 137 mm |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.7 Lion,Mac OS X 10.8 Mountain Lion,Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Manual | Yes |
| Maximum resolution | 1280 x 720 pixels |
| Microphone in | Yes |
| Minimum illumination | 0.5 lx |
| Motion sensor | Yes |
| Mounting type | Desk |
| Networking standards | IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Night vision | Yes |
| Optical sensor size | 25.4 / 4 mm (1 / 4") |
| Password protection type | User |
| Placement supported | Indoor |
| Quick installation guide | Yes |
| Reset button | Yes |
| RoHS compliance | Yes |
| Security algorithms | WEP,WPA-PSK,WPA2-PSK |
| Sensor type | CMOS |
| Supported network protocols | TCP / IP, DHCP, PPPoE, ARP, ICMP, FTP, SMTP, NFS, DNS, NTP, UPnP, HTTP, HTTPS, TCP, UDP |
| Total megapixels | 1 MP |
| Type | IP security camera |
| Video formats supported | H.264 |
| Web-based management | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 76 mm |
| Zoom capability | Yes |
