Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
70.06 GBP
77.20 EUR
01-04-2026 22:10:49
73.99 GBP
77.20 EUR
01-04-2026 17:55:12
77.20 GBP
77.20 EUR
01-04-2026 13:32:10
| 3G | No |
|---|---|
| 4G | No |
| AC adapter included | Yes |
| Advanced functions | See Overview |
| Antenna | 3 Internal Omni |
| Antenna type | Internal Omni (2.4GHz 2 x 4dBi, 5GHz 2 x 4dBi) |
| Bands | Dual Band |
| Buttons | 1 x Reset Button |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Case colour | White |
| Certifications | CE, FCC, RoHS |
| DC-in jack | Yes |
| Depth | 180 mm |
| Device type | Wireless Access Point |
| Dimensions | 181.5 x 205.5 x 37.1 mm (WxHxD) |
| DSL WAN | No |
| Encryption | 64/128/152-bit WEP |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet WAN | Yes |
| Firewall | No |
| Form factor | Wireless Device |
| Form-Factor | Rackmount |
| Frequency | 2.4 GHz 5 GHz |
| Height | 47.5 mm |
| LAN Ports | 1 x RJ-45 |
| LED indicators | Power,WLAN |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Maximum power consumption | 12.6 W |
| Network Ports | 1 x RJ45 10/100/1000 (Gigabit) BaseT for WAN |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| On/off switch | Yes |
| Operating humidity | 10 to 90 % |
| Operating Systems Supported | Microsoft Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8, Windows10 |
| Other Connectors | N/A |
| Output current | 1.5 A |
| Output voltage | 12 V |
| Package type | Box |
| Power adaptor type | External |
| Power consumption | 10.5 W |
| Power source type | AC |
| Power supply | 10.15 W |
| Product Type | Portable router |
| Protection | "Reset, LED" |
| Quick start guide | Yes |
| Refresh rate | 60Hz 2Ms Response Time |
| Reset button | Yes |
| RF Network Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Security algorithms | 64-bit WEP,128-bit WEP,152-bit WEP,SSID,WPA,WPA-PSK,WPA2,WPA2-PSK |
| SIM Card Slot | No |
| Specification | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Total LAN Connections | 0 |
| Transmit power | 27 dBm |
| USB port | No |
| Wall mountable | Yes |
| Warranty | Three years warranty. |
| Web-based management | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n),Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WiFi Speed | 867 Mbps |
| Windows operating systems supported | Windows 10,Windows 7,Windows 8,Windows Vista,Windows XP |
| Wireless modes | Range Extender / Access Point Mode |
| Wireless Protocols | IEEE 802.11a IEEE 802.11ac IEEE 802.11b IEEE 802.11g IEEE 802.11n IEEE 802.3af PoE |
| Wireless range | up to 200 meters |
| Wireless Speed | 1317 (450+867) Mbps |
| Wireless Transmitter Power | 24dBm(2.4GHz), 22dBm(5GHz) |
