Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
33.26 GBP
47.66 GBP
01-04-2026 02:39:35
37.99 GBP
47.66 GBP
31-03-2026 22:46:47
47.66 GBP
47.66 GBP
01-04-2026 05:22:55
| 3G | Yes |
|---|---|
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| 4G | Yes |
| A | a |
| Ac | ac |
| AC adapter included | Yes |
| Antenna type | On-Board |
| Cables included | LAN (RJ-45), USB |
| Cabling technology | 100 Base |
| Case colour | Black |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Colour | White |
| Data transfer rates | Up to 733 Mbps |
| DC input voltage | 5 V DC |
| DC-in jack | Yes |
| Depth | 67 mm |
| DHCP Client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| DSL WAN | No |
| Encryption | 64/128-bit WEP WPA-PSK WPA2-PSK |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Ethernet WAN | Yes |
| Firewall | Yes |
| Firewall security | SPI |
| Form factor | Wireless Device - Desktop |
| Frequency band | 2.4 and 5.0 GHz |
| G | g |
| Harmonized System HS code | 85176990 |
| Height | 22 mm |
| IP address filtering | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac compatibility | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Management | Access Control . Local Management . Remote Management |
| Mobile network generation | 4G |
| Networking standards | IEEE 802.11a,IEEE 802.11ac,IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n,IEEE 802.3,IEEE 802.3u |
| Operating humidity | 10 to |
| Operating relative humidity | 10 - 90 % |
| Operating temperature | 0 - 40 °C |
| Output current | 2 A |
| Port forwarding | Yes |
| Product Type | Portable router |
| Quick start guide | Yes |
| Reset button | Yes |
| Router type | Wireless AC |
| Security | Parental Control, Local Management Control, Host List, Access Schedule, Rule Management |
| Security algorithms | 64-bit WEP,128-bit WEP,WPA,WPA-PSK,WPA2,WPA2-PSK,WPS |
| SIM Card Slot | No |
| Storage relative humidity | 5 - 90 % |
| Storage temperature | -40 - 70 °C |
| System requirements | Windows 10/8.1/8/7/Vista/XP, Mac OS or Linux-based operating system |
| Transmit power | 20 dB |
| USB port | Yes |
| Warranty | Three years. |
| Wi-Fi band | 2.4 GHz / |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Width | 74 mm |
| Windows operating systems supported | Yes |
| WLAN data transfer rate (first band) | 300 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 433 Mbit/s |
