Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
-45% Used Product
Sponsored Tp-Link EAP110 300Mbps Wireless N Ceiling Mount Access Point Passive POE #251
24.98 GBP
45.65 EUR
27-03-2026 15:56:44
36.85 GBP
45.65 EUR
01-04-2026 02:39:36
44.47 GBP
45.65 EUR
31-03-2026 19:52:07
| 2.4 ghz | Yes |
|---|---|
| 5 ghz | No |
| Advanced functions | See Overview |
| Antenna | Internal |
| Antenna gain level maximum | 4 dBi |
| Antenna Qty | 2 |
| Authentication method | RADIUS |
| Cables included | AC |
| Cabling technology | 100 Base |
| Capacity | Maximum number of configured SSIDs: 8 |
| Case colour | White |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Compliant Standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.1x, IEEE 802.11n |
| Connectivity technology | Wireless |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Data transfer rate | 300 Mbps |
| Depth | 172.3 mm |
| Device type | N/A |
| Directivity | Omni-directional |
| Encryption | 64/128/152-bit WEP |
| Encryption algorithm | 128-bit WEP, 64-bit WEP, 152-bit WEP, WPA, WPA-PSK, WPA2-PSK, WPA2-Enterprise |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Firewall | Yes |
| Form factor | External |
| Frequency | 2.4 GHz |
| Gain level | 3 dBi |
| Harmonized System HS code | 85176990 |
| Height | 29.5 mm |
| Humidity range operating | 10 - 90% (non-condensing) |
| Included accessories | PoE injector, wall mounting kit |
| Interfaces | 1 x 100Base-TX (PoE) - RJ-45 |
| LAN Ports | 1 x RJ-45 |
| LED indicators | Power |
| MAC address filtering | Yes |
| Management | See manufacturers link (next to product images) |
| Mounting kit | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n,IEEE 802.1x |
| Operating Systems Supported | Microsoft Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8 |
| Operating temperature | 0 - 40 °C |
| Package type | Box |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Power consumption | 2.8 W |
| Power consumption operational | 7.7 Watt |
| Power Device | External power adapter |
| Quick start guide | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Remote Management Protocol | SNMP 1, Telnet, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, CLI |
| Reset button | Yes |
| RF Network Standard | 802.11b/g/n |
| Security algorithms | 64-bit WEP,128-bit WEP,152-bit WEP,HTTPS,SNMP,SNMPv2,SSH,WPA,WPA-PSK,WPA2-Enterprise,WPA2-PSK |
| Security Protocols | WEP (128 bit) WEP (152 bit) WEP (64 bit) WPA WPA-PSK WPA2-Enterprise WPA2-PSK |
| Software Included | Drivers & Utilities |
| Specification | No |
| Status indicators | System |
| Storage relative humidity | 5 - 90 % |
| Storage temperature | -40 - 70 °C |
| Syslog | Yes |
| Transmit power | 20 dBm |
| Virtual LAN features | SSID-based VLAN assignment |
| VLAN support | Yes |
| Warranty | Three years warranty. |
| Web-based management | Yes |
| Width | 189.4 mm |
| Wireless Band | Single Band |
