Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
40.15 GBP
49.99 EUR
02-04-2026 07:59:23
49.99 GBP
49.99 EUR
02-04-2026 03:48:17
| AC input frequency | 50 Hz |
|---|---|
| AC input voltage | 220 V |
| Antenna type | Internal |
| Cables included | 1 x network cable |
| Certification | CE, FCC |
| Compliant Standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, HomePlug AV, Plug and Play, FCC, RoHS |
| Connectivity technology | Wired |
| Connectors | 1 x RJ45 - 10/100 |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, HomePlug AV (HPAV) |
| Data transfer rate | 500 Mbps |
| Depth | 5.2 cm |
| Device type | Bridge |
| Enclosure Type | Wall-pluggable |
| Encryption algorithm | 128-bit AES |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Ethernet LAN interface type | Fast Ethernet |
| Harmonized System HS code | 85171800 |
| Height | 2.85 cm |
| Humidity range operating | 10 - 90% (non-condensing) |
| LED indicators | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac compatibility | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Manual | Yes |
| Maximum data transfer rate | 100 Mbit/s |
| Maximum operating distance | 300 m |
| Maximum power consumption | 4.6 W |
| Modulation | OFDM |
| Number of plugs | 2 |
| Power consumption (StandBy) | 0.88 W |
| Power Device | Internal power supply |
| Powerline standard | HomePlug AV |
| Quick installation guide | Yes |
| RoHS compliance | Yes |
| Software Included | Drivers & Utilities |
| Status indicators | Power, LAN |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Wi-Fi | No |
| Width | 6.5 cm |
