Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
32.71 GBP
71.84
23-03-2026 14:24:18
34.50 GBP
71.84
03-12-2025 14:15:56
37.00 GBP
71.84
21-01-2025 08:35:25
37.49 GBP
71.84
30-11-2024 17:35:54
39.99 GBP
71.84
03-12-2025 15:56:09
43.99 GBP
71.84
06-11-2025 08:26:51
51.43 GBP
71.84
01-04-2026 13:34:12
71.84 GBP
71.84
04-11-2025 09:07:44
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
|---|---|
| AC adapter included | Yes |
| Antenna | Omni directional, Fixed |
| Antenna type | External |
| Antennas quantity | 2 |
| Bands | Single Band |
| Buttons | 1 x Power Button 1 x Wireless On/Off Button 1 x WPS Button |
| Cables included | LAN (RJ-45),Phone (RJ-11) |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Compatible Internet Connections | ADSL ADSL 2 ADSL 2+ Existing WiFi Network VDSL 2 |
| Depth | 130 mm |
| Device type | VDSL2/ADSL2+ Modem Router |
| Dhcp | Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP), DHCP relay |
| DHCP Client | Yes |
| DMZ support | No |
| DSL WAN | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet WAN | Yes |
| Filtering | Yes |
| Firewall | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Frequency | 2.4 GHz |
| Frequency Range | 2.4 - 2.4835 GHz |
| Height | 36 mm |
| IP address filtering | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| MAC address filtering | Yes |
| Mac operating systems supported | macOS |
| Networking standards | IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n,IEEE 802.3,IEEE 802.3u |
| Number of LAN Ports | 4 port(s) |
| On/off switch | Yes |
| OS Support | Windows 10 Windows 7 Windows 8 Windows 8.1 Windows Vista Windows XP |
| Other Connectors | N/A |
| Output current | 1 A |
| Output voltage | 12 V |
| Port forwarding | Virtual server, Port Triggering, UPnP, DMZ, Manage Control |
| Power source type | DC |
| Product Type | Tabletop router |
| Quick start guide | Yes |
| Reset button | Yes |
| RF Network Standard | 802.11b/g/n |
| Router type | VDSL |
| Security Protocols | WEP (128 bit) WEP (64 bit) Wireless MAC Filtering WPA WPA-PSK WPA2 WPA2-PSK |
| SIM Card Slot | No |
| Specification | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| USB Applications | FTP Server Printer Server |
| USB Version | 2.0 |
| VPN tunnels quantity | 10 |
| Wall mountable | Yes |
| Wan connection type | RJ-45 |
| Web-based management | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 195 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 10,Windows 2000,Windows 7,Windows 8,Windows 8.1,Windows 98SE,Windows NT,Windows XP |
| Wired Protocols | IEEE 802.3 IEEE 802.3u |
| Wireless Network | Yes |
| Wireless Protocols | IEEE 802.11b IEEE 802.11g IEEE 802.11n |
| Wireless Speed | 300 Mbps |
| WPS push button | Yes |
| WPS Support | Yes |
| XDSL connection | Yes |
