Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
18.99 GBP
18.99 EUR
29-04-2026 11:12:50
| 10g support | No |
|---|---|
| 3D | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| AC input frequency | 50 |
| AC input voltage | 220 |
| AC power in | Yes |
| Access Control List ACL | Yes |
| Aperture range | 1.51 - 1.99 |
| Audio L/R out | 1 |
| Authentication | MAC-based authentication, Port-based authentication, Web-based authentication |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Auto-negotiation | Yes |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Batteries included | Yes |
| BPDU protection | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Bulb power | 200 W |
| Cable Lock Slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | AC |
| Card reader integrated | No |
| Case colour | Grey |
| Certification | FCC, CE, RoHs |
| Console port | RJ-45 |
| Contrast ratio | 60000:1 |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T,100BASE-TX |
| Depth | 7.9 cm |
| DHCP client | Yes |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 1.55 cm (0.61") |
| Edition | Unmanaged Switch |
| Ethernet LAN | No |
| Flash memory | 128 MB |
| Flow control support | Yes |
| Focal length range | 18.2 - 29.2 mm |
| Focus | Manual |
| Form factor | Desktop |
| Full duplex | Yes |
| Full HD | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HDMI | 2 |
| Heat dissipation | 22 BTU/h |
| Height | 2.25 cm |
| IGMP snooping | Yes |
| In stock | Y |
| Input current | 0.9 |
| Internal memory | 512 MB |
| IP routing | Yes |
| Jumbo frames | 10000 |
| Jumbo frames support | Yes |
| Lamp type | UHE |
| LED indicators | Yes |
| LED Status Indicators | Power, Ethernet Ports 1-8 |
| Link aggregation | Yes |
| Loop protection | Yes |
| MAC address table | 1000 entries |
| Manual | Yes |
| Maximum power consumption | 2.05W W |
| MIB support | Yes |
| Miracast | Yes |
| Mobile High-Definition Link | Yes |
| Multicast support | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Network Protocols | IEEE 802.3 IEEE 802.3u IEEE 802.3x |
| Noise Level | 37 dB |
| Noise level economic mode | 27 dB |
| Number of colours | 1.073 billion colours |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Operating humidity | 10 to 90 % |
| Output current | 0.6 A |
| Output voltage | 9 |
| Package type | Box |
| Plug and play | Yes |
| Plug type | Type G (UK) |
| Port mirroring | Yes |
| Power adaptor type | External |
| Power connector | DC-in jack |
| Power consumption (StandBy) | 0.2 W |
| Power consumption economy mode | 227 W |
| Power over Ethernet PoE | No |
| Power supply | External Power Supply (Included) |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector brightness | 2500 ANSI lumens |
| Projector brightness economic mode | 1650 ANSI lumens |
| Projector native resolution | 1080p (1920x1080) |
| Quality of Service support | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Rack mounting | No |
| RMS rated power | 10 W |
| Security algorithms | SNMP,SSH,SSL/TLS |
| Service life of lamp | 4500 h |
| Service life of lamp economic mode | 7500 h |
| Smart TV | No |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Storage relative humidity | 5 - 95% |
| Store and forward | Yes |
| Supported network protocols | CSMA/CD, TCP/IP |
| Switch type | Unmanaged |
| Switching capacity | 1.6 Gbit/s |
| Throughput | 2.68 Mpps |
| Throw ratio | 1.33 - 2.16:1 |
| Total Network Ports | 8 x 10/100 (Fast Ethernet) RJ-45 |
| TVI port | No |
| VLAN support | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Weight | 3.5 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Width | 13.45 cm |
| Zoom capability | Yes |
| Zoom ratio | 1.6:1 |
