Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
29.46 GBP
34.99 GBP
23-03-2026 14:24:22
29.72 GBP
34.99 GBP
08-01-2026 00:53:59
30.85 GBP
34.99 GBP
02-09-2025 04:40:44
34.99 GBP
34.99 GBP
06-01-2026 09:50:52
| Cables included | AC |
|---|---|
| Colour | Black |
| DHCP features | DHCPv6 relay |
| Dimensions | (WxDxH) 171 x 98 x 27 mm |
| Fanless | Yes |
| Harmonized System HS code | 85176990 |
| Input current | 0.81 A |
| Jumbo frame | 16 KB |
| LED | "Power, Link/Act LED" |
| Management | No |
| Number of ports | 8 |
| Operating relative humidity | 10 - 90 % |
| Package type | Retail |
| Power connector | DC-in jack |
| Power over Ethernet ports quantity | 4 |
| Power supply | 9V/0.6A |
| Quality of service | Support Port-based/802.1p/DSCP prioritySupport 4 priority queuesRate LimitStorm Control |
| Refresh rate | 60Hz 2Ms Response Time |
| RJ-45 ethernet ports type | 100 ) |
| Routing protocols | OSPF |
| Security | Physical Security Lock |
| Standards and protocols | "CSMA/CDIEEE802.3ab, IEEE802.3i, IEEE802.3pIEEE802.3q, IEEE802.3x, IEEE802.3u" |
| Storage relative humidity | 5 - 90 % |
| Storage temperature | -40 - 70 °C |
| Switch type | Unmanaged |
| Total Power over Ethernet PoE budget | 41 W |
