Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
34.01 GBP
43.98 EUR
01-04-2026 02:39:39
35.99 GBP
43.98 EUR
31-03-2026 22:32:44
43.92 GBP
43.98 EUR
31-03-2026 19:50:07
43.98 GBP
43.98 EUR
31-03-2026 20:46:41
| AC input voltage | 100 - 240 V |
|---|---|
| Cable types supported | Cat3,Cat4,Cat5,Cat5e,Cat6 |
| Certification | FCC, CE, RoHS |
| Colour | Black |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T,100BASE-TX,1000BASE-T |
| Fanless | Yes |
| Form factor | Switch |
| Harmonized System HS code | 85176990 |
| Jumbo frames | 16000 |
| Maximum power consumption | 47.5 W |
| Networking standards | IEEE 802.1p,IEEE 802.3ab,IEEE 802.3af,IEEE 802.3at,IEEE 802.3i,IEEE 802.3u,IEEE 802.3x |
| Operating relative humidity | 10 - 90 % |
| Power adaptor type | External |
| Power cord | Yes |
| Power over Ethernet plus PoE+ ports quantity | 4 |
| Protocols Supported | AUTO NegotiationAUTO MDI/MDIX |
| RJ-45 ethernet ports type | 1000 ) |
| Storage relative humidity | 5 - 90 % |
| Storage temperature | -40 - 70 °C |
| Switch type | Unmanaged |
| Total Power over Ethernet PoE budget | 40 W |
| Warranty | 1 Year |
