Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
98.99 GBP
108.89 GBP
03-04-2026 10:38:36
100.48 GBP
108.89 GBP
03-04-2026 04:16:11
108.89 GBP
108.89 GBP
03-04-2026 05:36:18
| 10g support | No |
|---|---|
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Cables included | AC |
| Colour | Black |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 11 |
| Harmonized System HS code | 1 |
| Heat dissipation | 492.6 BTU/h |
| MAC address table | 4000 entries |
| Maximum power consumption | 144.4 W |
| Networking standards | IEEE 802.3af,IEEE 802.3at,IEEE 802.3x |
| Operating relative humidity | 10 - 90% |
| Operating temperature | 0 - 40 °C |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Power consumption | 140.1 W |
| Power over Ethernet ports quantity | 7 |
| RJ-45 ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Storage relative humidity | 5 - 90% |
| Storage temperature | -40 - 70 °C |
| Switch type | Unmanaged |
| Switching capacity | 16 Gbit/s |
