Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
22.30 GBP
84.97 GBP
| AC input frequency | 50 Hz |
|---|---|
| AC input voltage | 220 V |
| Approvals | CE, FCC, RoHS |
| Bandwidth | 2.4 GHz |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Case colour | White |
| Certification | CE, RoHS |
| Data transfer rate | 300 Mbit/s |
| Depth | 40 mm |
| Encryption | 128-bit AES |
| Form factor | Wireless Adaptor |
| Height | 94 mm |
| LED indicators | Network,PLC,Power,WLAN |
| LED Status Indicators | Power, Ethernet, Powerline, WPS and Wireless |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac compatibility | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Mounting type | Wall |
| Networking standards | IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n,IEEE 802.3,IEEE 802.3u |
| Number of LAN Ports | 2 port(s) |
| Number of plugs | 3 |
| Operating humidity | 10 to |
| Operating Systems Supported | Windows 2000/XP/2003/Vista, Windows 7/8, Mac, Linux |
| Operating temperature | 0 to 40 °C |
| Package type | Box |
| Quick start guide | Yes |
| RoHS compliance | Yes |
| Security algorithms | 64-bit WEP,128-bit WEP,WPA-PSK,WPA2,WPA2-PSK |
| Type | Network repeater |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 54 mm |
| WiFi | Yes |
