Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| AC outlet types | C13 coupler |
|---|---|
| Battery capacity | 66 VAh |
| Battery recharge time | 12 h |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Bundled software | PowerChute Personal Edition |
| Cable length | 1.83 m |
| Cables included | USB cable |
| Certification | A-tick, C-tick, CE, GOST, GS Mark, REACH, PEP, EOLI |
| Depth | 310 mm |
| Display | LCD |
| Efficiency | 98.2% |
| Height | 190 mm |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Manual | Yes |
| Maximum current | 6 A |
| Noise level | 45 dB |
| Nominal input voltage | 230 V |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Output Power | 330 W |
| Output power capacity | 550 VA |
| Package depth | 442 mm |
| Package Height | 252 mm |
| Package width | 138 mm |
| Quantity per pallet | 48 pc(s) |
| RoHS compliance | Yes |
| Software CD | Yes |
| Surge energy rating | 420 J |
| Typical backup time at full load | 3.2 min |
| Typical backup time at half load | 11.8 min |
| USB port | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 6.53 kg |
| Width | 91 mm |
