Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
2979.86 GBP
3085.29 EUR
10-07-2025 09:05:45
3085.29 GBP
3085.29 EUR
01-04-2026 16:21:37
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
|---|---|
| AC outlets | 10 AC outlet(s) |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Battery capacity | 505 VAh |
| Battery recharge time | 3 h |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Bracket | Yes |
| Cable length | 2.44 m |
| Cables included | USB cable |
| Certification | CE, CE Mark, EAC, EN/IEC 62040-1, EN/IEC 62040-2, RCM, VDE, REACH |
| Colour | Black |
| Depth | 635 mm |
| Display | LCD |
| Efficiency | 93.5% |
| Energy Star certified | Yes |
| Form Factor | Tower |
| Harmonized System HS code | 85078000 |
| Height | 432 mm |
| Input frequency | 40/70 Hz |
| International Protection IP code | IP20 |
| LED indicators | Yes |
| Maximum battery life | 5 year(s) |
| Maximum input operation voltage | 275 V |
| Maximum output operation voltage | 240 V |
| Minimum input operation voltage | 100 V |
| Minimum output operation voltage | 220 V |
| Noise level | 55 dB |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Number of batteries supported | 1 |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Operating relative humidity | 0 - 95% |
| Operating temperature | 0 - 40 °C |
| Output Frequency | 50/60 Hz |
| Output Power | 2700 W |
| Output power capacity | 3000 VA |
| Output voltage | 230 V |
| Package depth | 871 mm |
| Package Height | 246 mm |
| Package width | 599 mm |
| Packaging content | Country-specific detachable power cord Removable support feet |
| Quick installation guide | Yes |
| Rack mount kit | Yes |
| RoHS compliance | Yes |
| Serial interface type | RJ-45 |
| Smartslot | Yes |
| Software CD | Yes |
| Storage temperature | -15 - 45 °C |
| Surge energy rating | 340 J |
| Sustainability certificates | RoHS, ENERGY STAR |
| Typical backup time at full load | 4 min |
| Typical backup time at half load | 11.8 min |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| USB port | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Waveform | Sine |
| Web-based management | Yes |
| Weight | 31.3 kg |
| Width | 85 mm |
