Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| Architecture | 64-bit |
|---|---|
| Box | Yes |
| Bus Speed | 0 GT/s |
| Bus Type | QPI |
| Bus type units | GT/s |
| Cache | 15 MB |
| Component for | Server/Workstation |
| Core size | 14nm |
| CPU Brand | Intel |
| CPU Cores | Hexa Core |
| CPU Family | Intel Xeon E5 |
| CPU Socket | Socket 2011-v3 |
| CPU Speed | 3.6 GHz |
| CPU Threads | 12 |
| CPU Type | Intel Xeon |
| ECC | Yes |
| Embedded options available | No |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| Form factor | CPU |
| Idle states | Yes |
| Integrated Graphics | No |
| Intel 64 | Yes |
| Intel Demand Based Switching | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel flex memory access | No |
| Intel Identity Protection Technology version | 1.00 |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 | Yes |
| L1 Cache | 384 KB |
| Launch date | Q2'16 |
| Market segment | SRV |
| Max TDP | 140W |
| Maximum internal memory | 1572864 MB |
| Maximum internal memory supported by processor | 1536 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 40 |
| Memory channels | Quad-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 1600,1866,2133,2400 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Number of cores | 6 |
| On-board graphics adapter | No |
| Package | 2011-land Flip-Chip Land Grid Array |
| Package Height | 117 mm |
| Package width | 44 mm |
| PCI Express CEM Revision | 3.0 |
| Processor ARK ID | 92994 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor code | SR2P7 |
| Processor codename | Broadwell |
| Processor family | Intel® Xeon® E5 v4 |
| Processor model | E5-1650V4 |
| Processor number | 1650 v4 |
| Processor package size | 45 x 52.5 mm |
| Processor series | Intel Xeon E5-1600 v4 |
| Product Type | Processor |
| Scalability | 1S |
| Status | Launched |
| Supported instruction sets | AVX 2.0 |
| Tcase | 69 °C |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
