Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| Accelerometer | Yes |
|---|---|
| Audio | Stereo speakers |
| Audio formats supported | 3GA,AAC,AMR,AWB,FLAC,IMY,M4A,MID,MIDI,MP3,MXMF,OGA,OGG,OTA,RTTTL,RTX,WAV,WMA,XMF |
| Auto Focus | Yes |
| Battery capacity | 5870 mAh |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Built-in microphone | Yes |
| Cables included | Micro-USB cable |
| Card reader integrated | Yes |
| Colour depth | 16 million colours |
| Colours | White |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash),MicroSDHC,MicroSDXC |
| Continuous audio playback time | 109 h |
| Continuous video playback time | 12 h |
| Coprocessor | Yes |
| Coprocessor frequency | 1.4 GHz |
| DC-in jack | Yes |
| Depth | 0.56 cm |
| Device type | Full-size tablet |
| Digital zoom | 4x |
| Display Diagonal | 24.6 cm (9.7") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 2048 x 1536 pixels |
| Display technology | Super AMOLED |
| Yes | |
| Expansion slots | 1 x microSD |
| Fingerprint reader | Yes |
| Focus adjustment | Automatic |
| Form Factor | Slate |
| Front camera | Yes |
| Geotagging | Yes |
| Glonass | Yes |
| Google applications | Google Music,Google Play |
| Gyroscope | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone out | Yes |
| Height | 23.73 cm |
| Internal memory | 3 GB |
| Internal storage capacity | 32 GB |
| LED backlight | Yes |
| Manual | Yes |
| Max supported capacity | 128 GB |
| Maximum video resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Memory clock speed | 667 MHz |
| Number of cores | 8-core |
| Operating system | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Android |
| Orientation sensor | Yes |
| Position location | Yes |
| Processor clock speed | 1.8 GHz |
| Processor family | Qualcomm Snapdragon |
| Processor model | APQ8076 |
| Quick start guide | Yes |
| RAM Memory | 3072 MB |
| Rear camera | Yes |
| Rear camera resolution | 3264 x 2448 pixels |
| Rear camera type | Single camera |
| Receiver | GPS/GLONASS |
| Security devices | Fingerprint reader |
| Security Protocols | Wi-Fi Direct, ANT+ |
| Sensors | Accelerometer, gyro sensor, hall sensor, RGB sensor, geomagnetic sensor |
| Storage | 32768 MB |
| Storage media | Flash |
| Supported Digital Video Standards | MPEG-4, WMV, MKV, 3GP, ASF, FLV, 3G2, M4V, WEBM |
| Supported Flash Memory Cards | microSD |
| Technology | Lithium Ion |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Type | 9.7" |
| Video formats supported | 3G2,3GP,ASF,AVI,FLV,M4V,MKV,MP4,WEBM,WMV |
| Video recording | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 378 g |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 16.9 cm |
| Wireless Connectivity | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1 |
