Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
409.99 GBP
455.40 GBP
| 2G bands primary SIM | 850,900,1800,1900 MHz |
|---|---|
| 2G standards | GSM |
| 3D | No |
| 3G | Yes |
| 3G bands supported | 850,900,1900,2100 MHz |
| 3G standards | UMTS,WCDMA |
| 4G | Yes |
| 4g standard | LTE |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Aspect ratio | 4:3 |
| Assisted GPS | Yes |
| Audio | Stereo speakers |
| Auto focus | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| Band | GSM 850/900/1800/1900 / UMTS 850/900/1900/2100 / LTE 700/800/850/900/1800/1900/2100/2600 |
| Battery capacity | 4000 mAh |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Browsing time 3G | 8 h |
| Browsing time 4G | 9 h |
| Built-in camera | No |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Cables included | AC, Audio (3.5mm), DVI, HDMI, USB, VGA |
| Card reader integrated | Yes |
| Case type | Backpack case |
| Certification | CE, CB, HDMI, EU Energy Label, Win 10 |
| Colour | Black |
| Colour depth | 16 million colours |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Component for | PC |
| Conflict free processor | Yes |
| Continuous audio playback time | 71 h |
| Continuous video playback time | 14 h |
| Contrast ratio | 1000:1 |
| Cooler included | No |
| Depth | 0.56 cm |
| Device type | Mini tablet |
| Display diagonal | 20.3 cm (8") |
| Display resolution | 2048 x 1536 pixels |
| Display technology | Super AMOLED |
| Display type | LED |
| Displayports quantity | 1 |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Energy efficiency class | B |
| Energy Star certified | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Focus adjustment | Automatic |
| Form factor | Slate |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 2.1 MP |
| Front pocket | Yes |
| Full HD | Yes |
| GLONASS | Yes |
| Glonass | Yes |
| GPS satellite | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Headphone out | Yes |
| Height | 19.86 cm |
| Horizontal scan range | 30 - 82 kHz |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 | Yes |
| Intel Virtualization Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables | Yes |
| Intel® AES New instructions | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology | Yes |
| Intel® Smart Response Technology | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel® vPro™ Technology | No |
| Internal memory | 3 GB |
| Internal storage capacity | 32 GB |
| LED backlight | Yes |
| Market segment | DT |
| Material | Nylon, Rubber |
| Max supported capacity | 128 GB |
| Maximum internal memory | 131072 MB |
| Maximum PCI Express lanes | 28 |
| Maximum screen size compatibility | 43.2 cm (17") |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Memory channels supported by processor | Quad |
| Memory clock speeds supported by processor | 2133,2400 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Mobile network connection | Yes |
| Near field communication | No |
| Number of speakers | 2 |
| On-board graphics adapter | No |
| Operating system | Android 6.0 (Marshmallow) |
| OSD Languages | Danish, German, Dutch, English, Spanish, Finnish, French, Italian, Portuguese |
| PC Audio in | Yes |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Pixel pitch | 0.24825 x 0.24825 mm |
| Platform | Android |
| Power consumption | 24 W |
| Processor ARK ID | 94189 |
| Processor boost frequency | 3.6 GHz |
| Processor cache | 15 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor clock speed | 1.8 GHz |
| Processor codename | Broadwell |
| Processor family | Intel High End Desktop Processors |
| Processor model | i7-6800K |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor socket | LGA 2011-v3 |
| Processor threads | 12 |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant, Water resistant |
| Quick start guide | Yes |
| RAM Memory | 3072 MB |
| Rear camera | Yes |
| Rear camera type | Single camera |
| Receiver | GPS/GLONASS |
| Resolution at capture speed | 1920x1080@30fps |
| Response time | 7 ms |
| Security devices | Fingerprint reader |
| Security Protocols | Wi-Fi Direct, ANT+ |
| Sensors | Accelerometer, proximity sensor, gyro sensor, hall sensor, RGB sensor, geomagnetic sensor |
| Shoulder strap | Yes |
| Sim card type | NanoSIM |
| Status | End of Life |
| Storage | 32768 MB |
| Storage media | Flash |
| Supported Digital Audio Standards | WAV, WMA, AAC, AMR, MP3, FLAC, XMF, OGG, MIDI, M4A, MXMF, OGA, 3GA, AWB, IMY, OTA, RTTTL/RTX, MID |
| Supported Digital Video Standards | MPEG-4, WMV, MKV, 3GP, ASF, FLV, 3G2, M4V, WEBM |
| Supported Flash Memory Cards | microSD |
| Surface coloration | Monotone |
| Talk time | Up to 1320 min |
| Talk time 3G | 22 h |
| Thermal design power | 140 W |
| Tilt adjustment | Yes |
| Touch technology | Multi-touch |
| Touchscreen technology | Capacitive |
| Touchscreen type | Multi-user |
| Type | 8.0" |
| USB required | Yes |
| User Memory | 23.9 GB |
| Vertical scan range | 55 - 76 Hz |
| VESA Mounting | Yes |
| VESA mounting interfaces | 100 x 100 mm |
| Video recording | Yes |
| Video recording modes | 1080p |
| Wall mountable | Yes |
| Water-resistant | Yes |
| Weight | 267 g |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11a,IEEE 802.11ac,IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Width | 13.48 cm |
| Wireless Connectivity | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1 |
