Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| 2G standards | GSM |
|---|---|
| 3G bands supported | 850,900,1900,2100 MHz |
| 3G standards | UMTS,WCDMA |
| 4g standard | LTE |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Aspect ratio | 4:3 |
| Audio | Microphone, stereo speakers |
| Auto Focus | Yes |
| Band | GSM 850/900/1800/1900 / UMTS 850/900/1900/2100 / LTE 700/800/850/900/1700/1800/1900/2100/2600 |
| Battery capacity | 5870 mAh |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Built-in microphone | Yes |
| Card reader integrated | Yes |
| Colour depth | 16 million colours |
| Colours | Black |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Continuous audio playback time | 103 h |
| Continuous video playback time | 12 h |
| Depth | 0.56 cm |
| Device type | Mini tablet |
| Display Diagonal | 24.6 cm (9.7") |
| Display resolution | 2048 x 1536 pixels |
| Display technology | Super AMOLED |
| Expansion slots | 1 x microSD |
| Fingerprint reader | Yes |
| Form Factor | Slate |
| Front camera | Yes |
| Glonass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone out | Yes |
| Height | 23.73 cm |
| Internal memory | 3 GB |
| Internal storage capacity | 32 GB |
| Max supported capacity | 128 GB |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Mobile network connection | Yes |
| Mobile network generation | 4G |
| Number of cores | 8-core |
| Operating system | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Platform | Android |
| Processor clock speed | 1.8 GHz |
| RAM Memory | 3072 MB |
| Rear camera | Yes |
| Rear camera type | Single camera |
| Receiver | GPS/GLONASS |
| Resolution at capture speed | 1920x1080@30fps |
| Security devices | Fingerprint reader |
| Security Protocols | Wi-Fi Direct, ANT+ |
| Sensors | Accelerometer, gyro sensor, hall sensor, RGB sensor, geomagnetic sensor |
| Sim card type | NanoSIM |
| Storage | 32768 MB |
| Storage media | Flash |
| Supported Digital Audio Standards | WAV, WMA, AAC, AMR, MP3, FLAC, XMF, OGG, MIDI, M4A, MXMF, OGA, 3GA, IMY, OTA, RTTTL/RTX, MID |
| Supported Digital Video Standards | MPEG-4, AVI, WMV, MKV, 3GP, ASF, FLV, 3G2, M4V, WEBM |
| Supported Flash Memory Cards | microSD, microSDXC |
| Talk time | 1680 min |
| Touchscreen | Multi-Touch |
| Type | 9.7" |
| User Memory | 23.9 GB |
| Video capturing speed | 30 fps |
| Video recording | Yes |
| Video recording modes | 1080p |
| Video resolutions | 2560x1440 |
| Weight | 386 g |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 16.9 cm |
| Wireless Connectivity | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1 |
