Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
-23% Used Product
Sponsored Used Swarovski EL 12x50 Swarovision (2014) - 14186165
1186.00 GBP
1536.70
20-09-2025 13:08:11
1536.70 GBP
1536.70
23-04-2026 08:22:41
| Closest focusing distance | 2.8 m |
|---|---|
| Colours | Green |
| Electronic compass | No |
| Exit pupil | 4.2 mm |
| Eye relief | 19 mm |
| Field of 1000 metre | 115 metre |
| Lens diameter | 50 mm |
| Magnification | 12 x |
| Prism Type | Schmidt-Pechan |
| Suitable for digiscopting | No |
| Suitable for eyeglass wearers | Yes |
| Tripod mounting supported | KR |
| Type of use | Bird spotting,Hunting,Astronomy |
| Waterproof | Y |
| Waterproof up to | 4 meter |
