Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
1539.00 GBP
1539.00
28-04-2026 08:19:47
| Carrying Case | Yes |
|---|---|
| Closest focusing distance | 1.5m |
| Colour | Green |
| Depth | 160 mm |
| Diopter compensation | 5 |
| Electronic compass | Nee |
| Exit pupil | 4.9 mm |
| Eye relief | 20 mm |
| Field of 1000 metre | 132 m |
| Field of view (at 1000 m) | 133 m |
| Height | 61 mm |
| Lens cap included | Yes |
| Lens diameter | 42 mm |
| Magnification | 8.5x |
| Prism Type | Roof |
| Suitable for digiscopting | No |
| Suitable for eyeglass wearers | Yes |
| Tripod mounting supported | KR |
| Twilight factor | 18.9 |
| Type of use | Hunting,Bird spotting |
| Waterproof | Y |
| Waterproof up to | 4 m |
| Weight | 835 g |
| Width | 122 mm |
