Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
1577.00 GBP
1577.00 GBP
07-03-2026 09:30:49
| Closest focusing distance | 3.2 m |
|---|---|
| Colours | Black |
| Depth | 160 mm |
| Electronic compass | Nee |
| Exit pupil | 4.2 mm |
| Eye relief | 20 mm |
| Field of 1000 metre | 110 metre |
| Height | 61 mm |
| Magnification | 10x |
| Prism Type | Roof |
| Suitable for digiscopting | No |
| Suitable for eyeglass wearers | Yes |
| Tripod mounting supported | No |
| Type of use | Hunting,Bird spotting |
| Waterproof | Y |
| Width | 122 mm |
