Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
|---|---|
| Antenna type | Outside |
| Application | Indoor |
| Buttons | Wireless SwitchSwitchDiode breakerWPSReset |
| Certification | FCC, CE, CE DFS |
| Colour | Black |
| Datasheet | Download |
| Device type | Wireless router |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN ports | 4 |
| Harmonized System HS code | 85176990 |
| LED indicators | LAN, Link, Power, USB, WAN, WPS |
| Management | Dedicated application,By web browser, |
| Networking standards | IEEE 802.11a,IEEE 802.11ac,IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n,IEEE 802.3ab |
| Operating Frequency | Tri band (2.4GHz, 2x 5GHz) |
| Ports | 1 Gigabit Ethernet WAN port4 Gigabit Ethernet LAN ports1 USB 2.0 port1 USB 3.0 port |
| Power source type | AC |
| Protocols | IPv4, IPv6 |
| Security algorithms | WEP |
| Standards and protocols | 802.11a/b/g/n/ac, 802.3ab |
| Supported operating systems | Windows 10 or older versionsMac OS 10.12 or older versionsLinux |
| Top Wi-Fi standard | 5 ( |
| Transmission speed | 750 Mb/s @ 2.4 GHz1625 Mb/s @ 5 GHz1625 Mb/s @ 5 GHz |
| Type of case | Plastic |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Wi-Fi band | 2.4 GHz / |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 750 |
| WLAN data transfer rate (second band) | 1625 |
| WPS push button | Yes |
