Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
29.99 GBP
29.99
15-08-2025 10:50:52
| Antenna | Yes |
|---|---|
| Antenna type | External |
| Antennas quantity | 2 |
| Bands | Dual Band |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Certification | FCC, CE |
| Colour | Black |
| Connectivity technology | Wireless |
| Depth | 83.2 mm |
| Frequency Range | 2.4 |
| Height | 21.5 mm |
| Host interface | PCI Express |
| In stock | Y |
| Interface | WLAN / Bluetooth |
| Internal | Yes |
| Maximum data transfer rate | 867 Mbit/s |
| Modulation | 16-QAM,64-QAM,256-QAM,CCK,DBPSK,DQPSK,OFDM |
| Networking standards | IEEE 802.11a,IEEE 802.11ac,IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Operating relative humidity | 10 - 90% |
| Operating temperature | 0 - 40 °C |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Quick start guide | Yes |
| Recommended usage | PC |
| Removable antenna | Yes |
| RoHS compliance | Yes |
| Security algorithms | WEP,WPA,WPA-PSK,WPA2,WPA2-PSK |
| Storage relative humidity | 5 - 90% |
| Storage temperature | -40 - 70 °C |
| Top Wi-Fi standard | 5 ( |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n),Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Width | 120.8 mm |
| WLAN data transfer rates supported | 11,54,300,867 Mbit/s |
