Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| Certification | CE, FCC |
|---|---|
| Depth | 58 mm |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Ethernet LAN interface type | Fast Ethernet |
| Height | 42 mm |
| LED indicators | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Maximum data transfer rate | 500 Mbit/s |
| Maximum operating distance | 300 m |
| Modulation | OFDM |
| Networking standards | IEEE 802.3,IEEE 802.3u |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| RoHS compliance | Yes |
| Security algorithms | 128-bit AES |
| Wi-Fi | No |
| Width | 95 mm |
