Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| AC input frequency | 50 Hz |
|---|---|
| AC input voltage | 220 V |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Certification | CE, FCC |
| Colour | White |
| Depth | 58 mm |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Ethernet LAN interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN ports | 2 |
| Height | 42 mm |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac compatibility | Yes |
| Maximum data transfer rate | 600 Mbit/s |
| Maximum operating distance | 300 m |
| Modulation | OFDM |
| Networking standards | IEEE 802.3,IEEE 802.3u |
| Operating temperature | 0 - 40 |
| Package type | Box |
| Power consumption | 5.2 |
| Power consumption (StandBy) | 0.95 W |
| Power plug | Type F |
| Powerline standard | HomePlug AV |
| Quick installation guide | Yes |
| RoHS compliance | Yes |
| Security algorithms | 128-bit AES |
| Storage relative humidity | 5 - 90 |
| Storage temperature | -40 - 70 |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Wi-Fi | No |
| Width | 95 mm |
