Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| Certification | CE, FCC |
|---|---|
| Depth | 54 mm |
| Ethernet LAN | Yes |
| Height | 40 mm |
| LED indicators | Yes |
| Maximum data transfer rate | 300 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n,IEEE 802.3,IEEE 802.3u |
| RoHS compliance | Yes |
| Security algorithms | 128-bit AES,WEP,WPA,WPA-PSK,WPA2,WPA2-PSK |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 94 mm |
