Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| 3.5 mm out | Yes |
|---|---|
| AC input voltage | 100 - 240 |
| Authentication method | MAC |
| Backup function | Yes |
| Browser supported | Apple Safari, Google Chrome, Microsoft Internet Explorer, Mozilla Firefox |
| Built-in FTP server | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Cable Lock Slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | AC |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Chassis type | Tower |
| Colour | Black |
| Compatible operating systems | Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP, MAC OS, NetWare, UNIX, Linux |
| Cooling type | Active |
| Depth | 225 mm |
| Device class | Small & Medium Business |
| DHCP server | Yes |
| DLNA certified | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Fan diameter | 14 cm |
| Flash memory | 16 MB |
| Height | 224 mm |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Internal memory | 2 GB |
| Internal memory type | DDR3L |
| LED indicators | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac Compatibility | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Operating relative humidity | 5 - 95% |
| Operating system version | QTS 4.3.4 |
| Package type | Box |
| Power consumption | 120 W |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | AMD G |
| Processor model | GX-420MC |
| Quick installation guide | Yes |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60 |
| RAID Support | Yes |
| Reset button | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Storage drive interface | Serial ATA III |
| Storage drive size | 2.5/3.5" |
| Storage drives installed | No |
| Storage drives supported | 9 |
| Supported storage drive types | HDD, SSD |
| Syslog | Yes |
| Type | NAS |
| USB port | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Width | 182 mm |
| Windows operating systems supported | Yes |
