Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| AC adapter included | Yes |
|---|---|
| Audio system | 1-way |
| Bluetooth | No |
| Built-in microphone | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Certification | CE, FCC |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| DC-in jack | Yes |
| Depth | 24 mm |
| Digital zoom | 4x |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Form Factor | Cube |
| Frame Rate | 20 fps |
| Height | 96 mm |
| Maximum resolution | 640 x 480 pixels |
| Minimum illumination | 0.3 lx |
| Mounting type | Ceiling/Wall |
| Night vision | No |
| Placement supported | Indoor |
| Power source type | DC |
| Quick installation guide | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Reset button | Yes |
| RoHS compliance | Yes |
| Security algorithms | WEP,WPA,WPA-PSK,WPA2,WPA2-PSK |
| Sensor type | CMOS |
| Type | IP security camera |
| Video formats supported | MPEG |
| Video motion detection | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 61 mm |
| Zoom capability | Yes |
