Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
|---|---|
| Certification | FCC, CE |
| Connectivity technology | Wired |
| Depth | 73 mm |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Fiber optic connector | SC |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Height | 27 mm |
| Internal | No |
| LED indicators | Power,Speed |
| Maximum transfer distance | 20000 m |
| Networking standards | IEEE 802.3,IEEE 802.3u,IEEE 802.3x |
| RoHS compliance | Yes |
| Wavelength | 1550 nm |
| Width | 94.5 mm |
